Poseł PiS chce województwa bialskopodlasko-siedleckiego. Prezydent Białej Podlaskiej krytykuje ten pomysł

Jedno województwo, dwie stolice

Parlamentarzysta chce skorzystać z okazji i przedstawia swoją wizję regionu. - Pragnę zwrócić uwagę na konieczność utworzenia województwa bialsko-siedleckiego z ośrodkami władzy wojewódzkiej w Białej Podlaskiej oraz Siedlcach - na wzór duopolu kompetencji w województwie lubuskim i kujawsko-pomorskim – proponuje w swojej interpelacji do władz MSWiA Adam Abramowicz, bialski poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Okazuje się, że wizja nowego podziału terytorialnego nie jest nowa. Podobny pomysł był już przedstawiony pięć lat temu, jednak nie zyskał odpowiedniego poparcia. Ideę stworzenia województwa bialsko-siedleckiego ma popierać obecny minister energii w rządzie Beaty Szydło Krzysztof Tchórzewski. Według posła pomysł cieszy się również bardzo dużym poparcie wśród mieszkańców i władz samorządowych.

Więcej pieniędzy dla regionu?

Dlaczego stworzenie nowego województwa jest takie istotne? - W obecnym porządku prawnym decyzje dotyczące podziału środków pozyskiwanych z różnych źródeł, tj. Unii Europejskiej i budżetu państwa podejmowane są w odległym Lublinie i Warszawie, a przecież to mieszkańcy Siedlec i Białej Podlaskiej widzą najlepiej, jakie inwestycje są im potrzebne i w jakiej kolejności należy je realizować – wyjaśnia Adam Abramowicz. Poseł wskazuje, że większość środków, np. z programu "Polska Wschodnia" przeznaczana jest do stolic województw, a jedynie mała część trafia do odległych regionów.

Jest już nawet wstępny zarys ewentualnego województwa: wschodnie powiaty województwa mazowieckiego (węgrowski, sokołowski, łosicki, siedlecki, Siedlce-grodzki), północne powiaty województwa lubelskiego (łukowski, bialski, Biała Podlaska-grodzki, radzyński, parczewski, włodawski) oraz ewentualnie powiat siemiatycki (obecnie woj. podlaskie). Stolice znajdowałyby się w Białej Podlaskiej i Siedlcach.

Prezydent Białej Podlaskiej mówi "nie"

Tymczasem pomysł krytykuje m.in. prezydent Białej Podlaskiej, który wygrał wybory z poparciem Prawa i Sprawiedliwości. Dariusz Stefaniuk podkreśla, że nie zna odpowiedzi na pytanie, czy powrót do 49 województw byłby dobry, czy zły. Uważa, że Biała Podlaska sporo straciła po reformie administracyjnej, a cześć mieszkańców może mieć sentyment do nieistniejącego województwa bialskopodlaskiego.

- Jednak według mojej wiedzy utworzenie województwa bialsko-siedleckiego jest nierealne i niekorzystne ekonomicznie. Stracilibyśmy na tym. Wolałbym, aby wysiłki naszych parlamentarzystów skupiały się na lobbingu w Lublinie, bo tam trwają realne starania o pieniądze dla Białej Podlaskiej. To dzisiaj zajmuje moją głowę, a nie tematy zastępcze w okresie przedwakacyjnym – zaznacza Dariusz Stefaniuk, prezydent Białej Podlaskiej.

Źródło: http://lublin.onet.pl/posel-pis-chce-wojewodztwa-bialskopodlasko-siedleckiego-prezydent-bialej-podlaskiej/0ddlr46