abramowicz - Czy są szanse na województwo bialskopodlasko-siedleckie
 
 

Czy są szanse na województwo bialskopodlasko-siedleckie

- To jest całkowicie indywidualny pogląd pana Abramowicza. My uważamy, że chociaż ta reforma nie była fortunna, to jednak ciągłe re­formowanie państwa nie ma sensu - zaznaczył prezes partii. Prawo i Sprawiedliwość nie wygrało wówczas wyborów i inicjatywa zmian mapy wojewódzkiej poszła w odstawkę.

Dwie stolice: Biała Podlaska i Siedlce

Teraz Adam Abramowicz powrócił do tej inicjatywy. Nawiązał do wypowiedzi pracowników MSWiA jakoby w resorcie trwały analizy wprowadzenia od przyszłej kadencji reformy administracyjnej kraju polegającej na utworzeniu województw: warszawskiego, środkowopomorskiego oraz częstochowskiego.

- Pragnę zwrócić uwagę na konieczność utworzenia województwa bialsko-siedleckiego z ośrodkami władzy wojewódzkiej w Białej Podlaskiej oraz Siedlcach - na wzór duopolu kompetencji w województwie lubuskim i kujawsko-pomorskim - zaproponował.

Wyliczył, że w grę wchodzi twór ze wschodnich powiatów województwa mazowieckiego i północnych powiatów województwa lubelskiego oraz ewentualnie powiatu siemiatyckiego. Te jedne z najbiedniejszych powiatów, zdaniem posła, otrzymują niewiele dotacji z urzędów marszałkowskich, zatem tracą dystans do szybciej rozwijających się obszarów bliżej miast wojewódzkich. Większość pieniędzy na drogi wojewódzkie w Lubelskiem została zainwestowana w infrastrukturę wokół Lublina.

Łatwiejszy dostęp do środków finansowych

- Utworzenie województwa bialsko-siedleckiego niewątpliwie znacznie przyspieszyłoby rozwój subregionu bialskiego i siedleckiego, poprzez łatwiejszy dostęp do środków finansowych, w tym funduszy europejskich, a także umożliwiłoby zrównoważony rozwój wschodnich regionów Polski. Z pewnością zatrzymałoby także proces wyludniania tych terenów - kusi poseł. Obiecuje też możliwość stabilnego i zrównoważonego rozwoju dwóch najważniejszych miast regionu: Siedlec i Białej Podlaskiej.

Poseł Adama Abramowicz zapytany o to, którzy miejscowi politycy wspierają to planowane województwo, odpowiedział: - Minister Krzysztof Tchórzewski wcześniej popierał i teraz także jest za tym połączeniem siedlecko-bialskim. Podobnie za tym są prezydenci Siedlec i Białej Podlaskiej (już był przed laty) - mówi Abramowicz. W wypowiedzi do Gazety Polskiej parlamentarzysta podkreślił, że jedna diecezja obejmuje Siedlce i Białą Podlaską. Teraz czeka na odpowiedź ministra spraw wewnętrznych i administracji.

Co na to Kaczyński?

Poseł przyznaje, że na razie nie konsultował tego problemu z Jarosławem Kaczyńskim.

- Trudno konsultować z prezesem rzeczy, które jeszcze nie są "na tapecie". Popiera nas minister Krzysztof Tchórzewski. Kiedy się lepiej zorganizujemy i uzyskamy wsparcie społeczeństwa i powiatów, wtedy będziemy się dopominać też akceptacji u prezesa - mówi Adam Abramowicz. Wyjaśnia, że przed kilkoma laty, podczas przedostatniej kampanii wyborczej, Jarosław Kaczyński dystansował się od południowopodlaskiego województwa, gdy wypowiedział się do dziennikarzy podczas pobytu o Lublinie o nieuszczuplaniu woj. lubelskiego...

Pomysł nie był konsultowany z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Wcześniej Kaczyński się od niego odcinał, ale, jak podkreśla Abramowicz, był to czas wyborów.

Projekt popierają: prezydenci Białej Podlaskiej i Siedlec, minister Tchórzewski (też z Siedlec)

 

Zasięg woj. bialskopodlasko-siedleckiego:

  • Powiaty z lubelskiego: 
    • łukowski, bialski, Biała Podlaska-grodzki, radzyński, parczewski, włodawski
  • Powiaty mazowieckie: 
    • węgrowski, sokołowski, łosicki, siedlecki, Siedlce-grodzki
  • Z podlaskiego:
    • powiat siemiatycki

Źródło: https://24wspolnota.pl/pl/wspolnota/aktualnosci/23553/Czy-s%C4%85-szanse-na-wojew%C3%B3dztwo-bialskopodlasko-siedleckie.htm

Copyright 2015 abramowicz.com.pl