abramowicz - Po 25 latach ZUS odpuścił dogmat nienaruszalnych składek. Poseł PiS o tym, jak udało się załatwić "mały ZUS"
 
 

Po 25 latach ZUS odpuścił dogmat nienaruszalnych składek. Poseł PiS o tym, jak udało się załatwić "mały ZUS"

Nie uwierzycie, jak niewiele było trzeba, aby ZUS pierwszy raz po 25 latach obniżył komuś składki ubezpieczeniowe. – Przyszedł Abramowicz i trzasnął papierami. Czego wy bronicie? Tego terroryzmu? I wyciągnął tabelkę, dlaczego ludzie uciekają z działalnością do Anglii. Tam przecież ZUS to 8 funtów tygodniowo, grosze – relacjonuje osoba pracująca nad projektem "małego ZUS-u, dla małych firm". Właśnie udało się go przelobować przez kilka ministerstw,oraz ZUS. Projekt o którym długo dyskutowano zmaterializował się jako oficjalnie klepnięty na slajdach (tutaj prezentacja) Ministerstwa Rozwoju, Mateusza Morawieckiego. Przedsiębiorcy na samozatrudnieniu osiągający przychody do 5 tys. zł będą płacić mniejsze składki ZUS. 22,5 procenta od przychodu, zamiast stałej kwoty 1172 zł. To załatwi odwieczny problem. Dla kogoś kto na prostej robocie miał 2 czy 3 tys. złotych przychodów miesięczny ryczałt urastał rujnującego haraczu.

– Co ja się nasłuchałem... – wzdycha poseł Abramowicz. – Że niszczymy budżet i system emerytalny, że stworzymy fikcję samo-zatrudnionych, którzy powinni pracować na etatach. Ale w końcu okazało się, że prof. Gertruda Uścińska, szefowa ZUS, to osoba o otwartej głowie. Zgodziła się z nami, iż wysoki ryczałt wpycha część samozatrudnionych w szarą strefę. Przy takim opodatkowaniu pracowali na czarno, a jeszcze rejestrowali się jako bezrobotni. Koniec z tym – opowiada Adam Abramowicz z PiS, szef Parlamentarnego Zespołu na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego.

Źródło: http://natemat.pl/205443,po-25-latach-zus-odpuscil-dogmat-nienaruszalnych-skladek-posel-pis-o-tym-jak-udalo-sie-zalatwic-maly-zus

Copyright 2015 abramowicz.com.pl