Zamiast składek ZUS i podatku PIT– jedna, 25-proc. składka na fundusz socjalny

25 proc. najniższej pensji. Obecnie to 462 zł. Dla większych firm danina wynosiłaby 15 proc. ich obrotu. To jednak nie koniec zmian! – To trzeba by powiązać z reformą emerytur. Chcielibyśmy wprowadzić świadczenia obywatelskie – równe dla wszystkich. Wyniosłyby ok. 1300 zł miesięcznie – mówi Faktowi szef sejmowego zespołu Adam Abramowicz z PiS. Oprócz PIT, posłowie chcą jeszcze zmienić VAT. Zamiast trzech stawek (dziś to 5, 8 i 23 proc.), proponują, by wprowadzono... tylko jedną – 16 proc.!

Tyle że przecież to oznacza podwyżki cen żywności, bo te są dziś opodatkowane obniżonymi stawkami. – Zmiany te są możliwe do wprowadzenia w rok – przekonuje Abramowicz. I jak podkreśla, to na razie tylko propozycje zespołu. Wiadomo jednak, że wicepremier Morawiecki tę grupę posłów bardzo poważa i liczy się z ich pomysłami. 

25 proc. – tyle wg posłów mogłaby wynieść jednolita danina łącząca PIT i składki. Dziś, oddajemy państwu średnio ok. 30 proc. pensji. – Dzięki temu, osoba, która dziś ma 3000 zł na rękę, zyska 750 zł miesięcznie – mówi Faktowi poseł Adam Abramowicz (55 l.).

16 proc. – to stawka VAT, byłaby tylko jedna na wszystkie towary i usługi. Taka zmiana oznaczałaby spore podwyżki cen żywności – owoców, warzyw, mięsa – na które dziś VAT jest najniższy. Przez to miesięcznie przeciętna rodzina mogła wydawać nawet o ok. 100 zł więcej!

1300 zł – tyle wynosiłaby emerytura brutto co miesiąc. Byłaby taka sama dla wszystkich Polaków, bez względu na to, ile zarabiają. Jeśli ktoś w chwili wejścia w życie reformy uzbiera więcej, dostanie wyższe świadczenia.

Źródlo:http://www.fakt.pl/pieniadze/finanse/nowy-pomysl-podatkowy-pis-podatki-wedlug-pis/xhjd274

Copyright 2015 abramowicz.com.pl