Adam Abramowicz dla Fronda.pl o Konstytucji dla biznesu i przedsiębiorcach

 

Premier Morawiecki jest zdeterminowany wprowadzić Konstytucję w życie. Łącząc funkcję Ministra Rozwoju i Ministra Finansów posiada atut którego nie posiadali jego poprzednicy. Wcześniej zawsze można było powiedzieć chciałem ale Minister Finansów zablokował. Teraz przeprowadzanie ustaw przez Rząd i Sejm powinno być zdecydowanie łatwiejsze. Zostały zapowiedziane zmiany  dotyczące małej działalności gospodarczej: przy dochodach w miesiącu nie większych niż połowa najniższego wynagrodzenia nie będzie obowiązku rejestrowania działalności gospodarczej , przy przychodach nie większych niż 5000 zł miesięcznie składki na ZUS będzie można płacić jako 22,4 % od przychodu a nie jak dzisiaj sztywno 1120 zł , nowe firmy przez pół roku będą zwolnione z płacenia ZUS. Te zmiany są do szybkiego wprowadzenia , ustawa o MDG  zamieniająca ryczałtowy ZUS na procentowy jest już gotowa i za chwilę będzie w Sejmie. Ogromnie ważną sprawą  jest klauzula pewności prawa. Dzisiaj przedsiębiorca który w dobrej wierze kierując się praktyka przyjętą na rynku albo interpretacjami indywidualnymi wydawanymi przez US nie może być pewny , że któregoś dnia MF nie ogłosi, że zmienia interpretację i będzie ją egzekwować wstecz. Doprowadzało to wielu uczciwych przedsiębiorców do zamykania firm i straty całego wypracowanego majątku. Symbolem takich działań był wiceminister finansów poprzedniego Rządu Jacek Kapica.  Po wejściu w życie klauzuli interpretacje będzie można zmieniać ale wyłącznie do przodu. Ta ustawa  jest już w 2 czytaniu w Sejmie. 

Jak narazie PKB wcale nie rośnie. Kiedy zacznie? Od jakich czynników głównie zależy jego wzrost czy spadek?

Ściśle mówiąc rośnie tylko o mniej niż oczekiwano. Wynika to z mniejszych pieniędzy wydawanych na inwestycje. Konsumpcja nie spada - jest wzmocniona przez program 500 +. Mniej się wydawało na inwestycje z dwóch powodów, marszałkowie nie przygotowali jeszcze inwestycji z udziałem środków unijnych, część przedsiębiorców czeka z inwestycjami ze względu na niepewność co do sytuacji gospodarczej w najbliższych miesiącach. Ogłoszenie Konstytucji i  kolejne ustawy z niej wynikające w Sejmie będą te obawy zmniejszać.  

Prof. Gwiazdowski twierdzi, że wskaźnik PKB jest nieprecyzyjny jednak nie ma innego mechanizmu do sprawdzenia wzrostu gospodarczego. Czy napewno?

Prof. Gwiazdowski ma rację. PKB to zsumowane wydatki przedsiębiorców, konsumentów, rządu i samorządu w danym okresie. Jeżeli żyjemy na kredyt  i wydajemy pożyczone pieniądze to PKB bardzo nam szybuje w górę. Jednak kiedyś może nam z tej góry boleśnie spaść na głowę.  

W jaki sposób Polacy mogą zobaczyć, mieć dowód,że Polska faktycznie się rozwija?

Najlepsza metodą jest sprawdzenie ile za swoje miesięczne wynagrodzenie możemy kupić towarów i usług w Polsce i za granicą. Jeżeli więcej niż w poprzednim roku to znaczy, że jak mówiono w czasach minionych Polska rośnie w siłę a ludzie żyją dostatniej. 

Źródło:http://www.fronda.pl/a/adam-abramowicz-dla-frondy-o-konstytucji-dla-biznesu-i-przedsiebiorcach,82508.html

Copyright 2015 abramowicz.com.pl