abramowicz - To może być koniec stadniny. Starosta pisze do premiera i ministra
 
 

To może być koniec stadniny. Starosta pisze do premiera i ministra

Bialscy samorządowcy, parlamentarzyści i przedsiębiorcy zabiegają o dalszą organizację Narodowego Pokazu Koni Arabskich w Janowie Podlaskim. Niedawno pojawił się bowiem pomysł przeniesienia imprezy na warszawski Służewiec.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa nie zaprzecza, że taka możliwość brana jest pod uwagę ze względu na przypadające w tym roku obchody 100-lecia niepodległości Polski - przypomina Polskie Radio Lublin. Decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła.

Narodowy Pokaz Koni Arabskich odbywa się w Janowie Podlaskim od blisko 40 lat. Pokazowi towarzyszy słynna na świecie aukcja Pride of Poland.

- To dwie nierozerwalne imprezy i ściśle związane z Janowem Podlaskim. Nie wyobrażam sobie, że kupcy przyjadą na aukcję, a przed nią nie będzie pokazu - uważa Mariusz Filipiuk, starosta bialski.

- Moim zdaniem, jeśli do tego dojdzie, będzie to oznaczało koniec stadniny koni. W ubiegłym tygodniu wystosowałem pisma do premiera i ministra rolnictwa z prośbą o przemyślenie i podjęcie właściwej decyzji - dodaje.

- Aukcja z czempionatem była magnesem, przyciągała kupujących i turystów, a to wszystko związane jest z biznesem. Korzystali wynajmujący noclegi, handlowcy oraz świadomość, że Janów znany jest na świecie z hodowli koni. To ważne wydarzenie dla regionu - zauważa Adam Abramowicz, poseł PiS.

Przeniesienie czempionatu do stolicy ma swoje plusy i minusy. - Wiele zależy od tego czy Janów może przygotować imprezę marketingowo, bo to kulało w ostatnich latach - mówi z kolei prof. Krystyna Chmiel, wieloletni hodowca koni arabskich.

O sprawę ewentualnego przeniesienia Narodowego Pokazu Koni Arabskich z Janowa do Warszawy rozgłośnia zapytała szefa Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, ale ten nie chciał wypowiadać się na ten temat.

W środę został odwołany - z szefem Andrzejem Pietrzakiem na czele - zarząd Stadniny Koni Janów Podlaski.

Do pełnienia obowiązków prezesa oddelegowano Grzegorza Czochańskiego, dyrektora w pionie nadzoru nad spółkami w KOWR.

Źródło: https://www.agropolska.pl/aktualnosci/polska/to-moze-byc-koniec-stadniny-starosta-pisze-do-premiera-i-ministra,5007.html

 

Copyright 2015 abramowicz.com.pl