abramowicz - RZECZoBIZNESIE: Adam Abramowicz: Mały ZUS trzeba w końcu załatwić
 
 

RZECZoBIZNESIE: Adam Abramowicz: Mały ZUS trzeba w końcu załatwić

- To by pokazało, że można wprowadzić zasadę płatności proporcjonalnej do możliwości. Po wprowadzeniu tej ustawy zaczęlibyśmy dyskusję o tych, którym dochód nie pozwala na zapłacenie tej składki. Takich osób też jest bardzo dużo – dodał.

Abramowicz szacuje się, że mały ZUS mógłby objąć 400 tys. firm. = Ubytek z FUS szacowany jest na 200 mln zł. Jest to teoretyczny ubytek, bo wiele osób wyszłoby z szarej strefy. Dzisiaj pracuje tam 600-700 tys. ludzi. Oficjalnie są trwale bezrobotni, więc ubezpieczenie zdrowotne płaci za nich państwo – tłumaczył. - System utrzymywania ryczałtowego ZUS-u państwu się w ogóle nie opłaca – dodał.

Gość przypomniał, że był też pomysł, żeby zrobić jak w Niemczech. = Tam jest dobrowolność. Jeśli przedsiębiorca może i chce to płaci i ma emeryturę. Gdy nie chce lub nie może to nie płaci i nie ma emerytury – zdradził.

Podkreślił, że mały ZUS nie musi czekać z wejściem na nowy rok, bo nie jest to podatek. - Liczę, że wejdzie to w pierwszym półroczu – stwierdził.

Abramowicz zaznaczył, że chcą też wprowadzić działalność incydentalną. - Jest to połowa najniższego wynagrodzenia. Ktoś, kto ma takie przychody w ogóle nie będzie się musiał rejestrować – mówił. - Będzie to w pakiecie z konstytucją dla biznesu – dodał.

Ulga na start

Gość wyjaśnił, że przez pół roku przedsiębiorca będzie zwolniony ze składek na ubezpieczenie społeczne.

- Przez ten czas będzie mógł sprawdzić czy biznes mu wyszedł, czy są perspektywy. Jeżeli źle oceni swoje możliwości, to teraz musi zapłacić przez ten czas 7200 zł. Bezpiecznie będzie można zakładać małą działalność gospodarczą – mówił.

Abramowicz zdradził, że był też pomysł zamiany podatku dochodowego na przychodowy. - To czeka na półce i jeżeli rząd zechce sięgnąć, to mamy sposób na to, żeby podnieść wynagrodzenia wszystkim Polakom o 25 proc. - ocenił.

Przyznał, że biznes powinien się cieszyć z awansu Mateusza Morawieckiego na premiera. - Przez ostatnie 2 lata rozwój gospodarczy był oparty na konsumpcji i eksporcie. Inwestycje były, ale w niezadowalającym wymiarze. To powinno ruszyć, bo mamy cały pakiet zachęt. Mamy przede wszystkim 2 ustawy, które mogą spowodować, że przedsiębiorcy przestaną się obawiać – tłumaczył.

Pierwsza to klauzula pewności prawa. - Nie można już prawa interpretować i egzekwować wstecz. Mamy też płatność podzieloną. Przedsiębiorcy będą mogli się mniej obawiać wpadnięcia w karuzele VAT-owskie - mówił Abramowicz. Podnoszona jest też jednorazowa amortyzacja z 3 do 10 tys. zł. Każdy zakup do 10 tys. zł będzie można wliczyć w koszty.

- Przestępców pogoniliśmy, uczciwi mają teraz ogromną możliwość pracy, inwestowania i bogacenia się – stwierdził gość.

Źródło: http://www.rp.pl/Budzet-i-Podatki/301189958-RZECZoBIZNESIE-Adam-Abramowicz-Maly-ZUS-trzeba-w-koncu-zalatwic.html

Copyright 2015 abramowicz.com.pl